Suuhügienist on inimene kelle tööks professionaalne hammaste puhastamine. Nii nagu Te käite kord nädalas saunas või kord kuus juuksuris peaksite kord aastas käima suuhügienisti vastuvõtul.  

Kahjuks on Eestis suuhügieniste väga vähe ja enamasti teevad (peaksid tegema) seda tööd hambaarstid ise. Kuna aga arstid on  püsivalt üle koormatud, jääb see töö sageli tahaplaanile ja krooniliselt puhastamata hammastest tingitud hädad on karm reaalsus väga suurel protsendil elanikkonnast. Suuhügienistide koolitamise lõpetamine koos eelpoolmainitud pehme hambaharja propagandaga tagab  olukorra, kus leib hambaarstide laualt küll kunagi ei lõpe! Olime meiegi väga hädas, sest ajapikku sai tööd väga palju olema ja kõiki varasemaid patsiente regulaarselt üle puhastada poleks olnud füüsiliselt võimalik. Seetõttu koolitasin ühe oma assistendi selle töö tarbeks välja. Tänaseks on ta meie patsiente puhastanud juba üle kümne aasta ja on meil väga-väga populaarne. Kuigi hüginistidest on meil karjuv puudus, ei ole kusagilt paista , et neid uuesti koolitama hakataks, samal ajal ei vaibu juba 20 aastat kestnud nõiajaht nendele "libasuuhügienistidele"kel nö. "päris suuhügienisti" diplomit taskus pole. Seadus sedalaadi tööd hambaarsti vastutusel ei keela ja nii me ka jätkame.

Toon siin võrdluse Saksamaalt, kus iga sealne hambatohter (+hügienist) saavad hakkama umbes 5000 patsiendi haldamisega, samas kui meie  pusime igaüks  vaid 1000-ndega! Ajast tuleb puudu ja inimeste hambad on sellest hoolimata kohutavas seisus. Raske oli mitte märgata mind väisanud sakslasest tohtri peent irooniat kui ta "tunnustas" meie hambatohtreid, kes ka  nende 1000nde  inimese  (ümber-, ümber-, ja ..veelkord ümber) -ravimisega endale korraliku sissetuleku suudavad teenida. Arvan, et selle ilmselgelt piinliku olukorra on tinginud taasiseseisvumise järgne periood, kus kasinate oskuste ja töökultuuriga nõukogude hambaarst sattus ühtäkki olukorda, kus polnud raha, et soetada korralik aparatuur ja kohendada oskusi + puudusid patsiendid, sest need olid veel kordades vaesemad. Kuigi sel perioodil alustati suuhügienistide koolitamist, jäi see üritus õige pea katki (kuulu järgi) just hambaarstide vastuseisu tõttu. Tol ajal oli iga patsient, olgu ka vaid hambakivi puhastuseks, "kulla hinnaga". Elu edenedes tuli tööd tasapisi juurde ja ühtäkki polnud lugupeetud tohtril äraelamiseks enam vaja hammaste vahelistessse kivilademetesse kaevuda. Tõsi ta on, see töö on füüsiliselt raske ja ilmselgelt väga must. Ja nii on see tänapäevani- võitleme võitmatut võitlust nende otsuste tagajärgedega. Kui 2017 aastal taaskäivitunud hambaravi kompensatsioon kulutataks justnimelt selle regulaarhoolduse peale oleks see minu arvates täiesti suurepärane otsus!  Paraku ollakse valmis kompenseerima ka mainitud hambavahelistesse s...lademetesse pandud ja järgmisel päeval välja hüppavaid plomme ja see ei ole kindlasti mõistlik tegevus. 

Nagu kontseptsioonilehel mainitud, on Hommiku Hambaravis ravitud suud jätkuhoolduse / kontrolli all, mis  tähendab seda, et Teid oodatakse kord aastas puhastusvastuvõtule, kus teostatakse korduspuhastus, kontrollitakse kas hambad terved ning vajadusel suunatakse Teid arsti vastuvõtule. Peame siinkohal vabandama ja ütlema, et kuna viimastel aastatel on meie Krista saanud tasapisi ülipopulaarseks,  siis järjekord esmapuhastuseks  on kasvanud paari kuu pikkuseks. Seetõttu me ei saa olla ise aktiivsed korralisse puhastusse kutsujad ja jätame meelespidamise patsiendi enda kanda.  

Joomla Template by Joomla51.com