Kuitahes palju Te hambaravile ka ei kulutaks, ilma adekvaatse hoolduseta lagunevad teie hambad ikka ja jälle. Siinkohal mõned soovitused, et seda ei juhtuks.

Ka kõige kallim hambahari ei pese korralikult üle kolme kuu. Et õigeaegne harjavahetus meeles seisaks, ostke korraga 4 (...parem isegi 6 või 12) harja. Kirjutage karpidele kuu numbrid millal karp avada ja vahetage harja 1-2 kuu tagant või hiljemalt koos aastaaegade vahetumisega. 
Minu 20-aastasel kliinilisel kogemusel põhineb arvamus, et aastaid kestnud pehmete hambaharjade propageerimine on suutnud kaudselt hävitada sadu kordi rohkem hambaid kui tugevama harjase kasutamisel eales oleks võimalik olnud hambaid/igemeid ära kulutada. Olen nõus, et pehme hambaharja kasutamine on iseenesest õige, küll aga peaks sel juhul kaasnema vähemalt sama intensiivne "iga kuu uus hambahari!" kampaania. Seda aga miskipärast ei propageerita. Niisiis, kas "medium" hari ja minimaalselt 4 harjavahetust, või "soft" ja 6-12 vahetust aastas. Pole vaja osta 2-3 eurost või kallimat harja,  sama hästi töötab ka 25-sendine hari ja 3 euro eest saate niisuguseid terveks aastaks!

Vaadake aeg- ajalt oma hambaid/igemeid lähedalt peeglist. Heas tervises ige lõpeb hambal vaevumärgatava heleroosa/läbipaistvana. Haige (põletikuline) ige on eristuvalt tumedam roosa,  raskelt haigena on ige tumepunane, priske ja punnitav nagu oleksid vaarikaseemned hammaste vahel.

Kas hammastel on palja silmaga nähtavat kattu? Kus see paikneb? Sageli pestakse hambaid mingi harjumusliku liigutuste mustrina ja juhtub, et mõni piirkond jääb harjast praktiliselt puutumata. Paremakäelistel tavaliselt kurvikoht silmahamba juures, all paremal, vasakukäelistel vastavalt vaemal. Kõik kirjeldatu on palja silmaga kergesti avastatav.  Kui märkate, et igemed hambapesu ajal veritsevad, (eelpoolkirjeldatud pingul ja punnitav ige, milles ka kergel puudutusel veresooned katki rebenevad), siis tähendab see 99% juhtudest seda, et hambad mingis piirkonnas ei ole puhtad ning pesemisintensiivsust tuleb suurendada!!! Sageli talitatakse risti vastupidiselt, ning probleem aina süveneb. Kui veritsus ka intensiivsema pesu järgselt ei taandu, tuleb pöörduda hambaarsti poole.  

Ravivad hambapastad nagu "Parodontax" on kindlasti väga head, aga kasutage neid siiski pärast hambaarstiga konsulteerimist. Kui hammaste pinnad sügaval igemete all on hambakivist puhastamata, siis ravipasta kasutamine küll jätab mulje paranemisest, tegelikult hävib lõualuu igemete all edasi.

Kõikvõimalikud abistavad vidinad nagu hambavaheharjad, niidid, suuloputusvedelikud jms. on samuti igati tervitatavad, aga sellegipoolest ei asenda nad inimest, kes on ...

Suuhügienist on inimene kelle tööks professionaalne hammaste puhastamine. Nii nagu Te käite kord nädalas saunas või kord kuus juuksuris peaksite kord aastas käima suuhügienisti vastuvõtul.  

Kahjuks on Eestis suuhügieniste väga vähe ja enamasti teevad (peaksid tegema) seda tööd hambaarstid ise. Kuna aga arstid on  püsivalt üle koormatud, jääb see töö sageli tahaplaanile ja krooniliselt puhastamata hammastest tingitud hädad on karm reaalsus väga suurel protsendil elanikkonnast. Suuhügienistide koolitamise lõpetamine koos eelpoolmainitud pehme hambaharja propagandaga tagab  olukorra, kus leib hambaarstide laualt küll kunagi ei lõpe! Olime meiegi väga hädas, sest ajapikku sai tööd väga palju olema ja kõiki varasemaid patsiente regulaarselt üle puhastada poleks olnud füüsiliselt võimalik. Seetõttu koolitasin ühe oma assistendi selle töö tarbeks välja. Tänaseks on ta meie patsiente puhastanud juba üle kümne aasta ja on meil väga-väga populaarne. Kuigi hüginistidest on meil karjuv puudus, ei ole kusagilt paista , et neid uuesti koolitama hakataks, samal ajal ei vaibu juba 20 aastat kestnud nõiajaht nendele "libasuuhügienistidele"kel nö. "päris suuhügienisti" diplomit taskus pole. Seadus sedalaadi tööd hambaarsti vastutusel ei keela ja nii me ka jätkame.

Toon siin võrdluse Saksamaalt, kus iga sealne hambatohter (+hügienist) saavad hakkama umbes 5000 patsiendi haldamisega, samas kui meie  pusime igaüks  vaid 1000-ndega! Ajast tuleb puudu ja inimeste hambad on sellest hoolimata kohutavas seisus. Raske oli mitte märgata mind väisanud sakslasest tohtri peent irooniat kui ta "tunnustas" meie hambatohtreid, kes ka  nende 1000nde  inimese  (ümber-, ümber-, ja ..veelkord ümber) -ravimisega endale korraliku sissetuleku suudavad teenida. Arvan, et selle ilmselgelt piinliku olukorra on tinginud taasiseseisvumise järgne periood, kus kasinate oskuste ja töökultuuriga nõukogude hambaarst sattus ühtäkki olukorda, kus polnud raha, et soetada korralik aparatuur ja kohendada oskusi + puudusid patsiendid, sest need olid veel kordades vaesemad. Kuigi sel perioodil alustati suuhügienistide koolitamist, jäi see üritus õige pea katki (kuulu järgi) just hambaarstide vastuseisu tõttu. Tol ajal oli iga patsient, olgu ka vaid hambakivi puhastuseks, "kulla hinnaga". Elu edenedes tuli tööd tasapisi juurde ja ühtäkki polnud lugupeetud tohtril äraelamiseks enam vaja hammaste vahelistessse kivilademetesse kaevuda. Tõsi ta on, see töö on füüsiliselt raske ja ilmselgelt väga must. Ja nii on see tänapäevani- võitleme võitmatut võitlust nende otsuste tagajärgedega. Kui 2017 aastal taaskäivitunud hambaravi kompensatsioon kulutataks justnimelt selle regulaarhoolduse peale oleks see minu arvates täiesti suurepärane otsus!  Paraku ollakse valmis kompenseerima ka mainitud hambavahelistesse s...lademetesse pandud ja järgmisel päeval välja hüppavaid plomme ja see ei ole kindlasti mõistlik tegevus. 

Nagu kontseptsioonilehel mainitud, on Hommiku Hambaravis ravitud suud jätkuhoolduse / kontrolli all, mis  tähendab seda, et Teid oodatakse kord aastas puhastusvastuvõtule, kus teostatakse korduspuhastus, kontrollitakse kas hambad terved ning vajadusel suunatakse Teid arsti vastuvõtule. Peame siinkohal vabandama ja ütlema, et kuna viimastel aastatel on meie Krista saanud tasapisi ülipopulaarseks,  siis järjekord esmapuhastuseks  on kasvanud paari kuu pikkuseks. Seetõttu me ei saa olla ise aktiivsed korralisse puhastusse kutsujad ja jätame meelespidamise patsiendi enda kanda.  

Kui jäävhammaskonnas on ideaaljuhul suus 28 hammast, (tarkusehambad tuleks eemaldada!), siis ühe hamba kaotus tähendab funktsionaalses mõttes kahe hamba kaotust, sest kaotatud hamba vastashammas lakkab samuti töötamast. Kui eeldame, et valdava enamuse toidupeenestamise tööst teevad kaks purihambapaari paremal ja vasakul pool suus, siis ühe hamba kaotus mõlemalt poolt kahandab selle töö funktsionaalset võimekust tervelt 50%!

Kui ka Teie olete üks neist paljudest, kel mõni hammas puudu, siis tuleks teha ...

Kuna jätkuvalt enamus hammaste asendusi teostame sildproteesidega, siis esmalt kirjeldan seda proteesiliiki. 

Puuduva hamba naaberhambad lihvitakse tüvikoonuse kujuliseks. Lihvitud hammastest võetakse jäljend, mis juba laboris valatakse kipsi ning tekib mudel = koopia sellest, mis toimub patsiendi suus. Mudelile modelleeritaksegi esmalt sildproteesi karkass ja seejärel kantakse karkassile portselan. Nii valmibki lihtne metallokeraamiline sildprotees.

Alates 2011. aastast teeme enamiku sildproteesidest freesitud portselankarkassile. Nii saame pakkuda kroonide/sildade suurepärast täpsust (mudelid skänneerib laser ja töö modelleeritakse digitaalselt) koos tipptasemel materjalide (5aastane garantii!) ja võrratu esteetikaga. 

Veel viis aastat hiljem st. 2016+ teeme praktiliselt kõik sildproteesid freeskeraamikast ning metallkarkassi kasutame vaid harvadel juhtudel, kus see on kombineeritud (suhu fikseeritud sild + eemaldatav protees kinnitatuna silla külge)  proteesi konstruktsioonielementelement.

Kõige füsioloogilisem viis hamba asendamiseks on paigaldada lõualuusse implantaat ehk tehisjuur. Implantaadile kinnitatakse omakorda portselankroon või kasutatakse seda hilisema suust eemaldatava proteesi fikseerimiseks.

Hommiku Hambaravis pakume Nobel Biocare ja Ancylos implantaate. Neist esimene on nö. premium- , teine väga hea keskklassi toode.  Kui patsiendipoolseid vastunäidustusi pole ja piisav maht lõualuud säilinud, võime täna sisuliselt garanteerida, et implantatsioon on edukas. NB! 2018-2019-... hooajal saame pakkuda implantatsiooni Nobel Biocare implantataatidega, (mis on küll maailma parim,aga samas ka väga kallis süsteem),  kuni 500 eurot soodsamalt. Pakkumine kehtib, kuniks soodsamalt ostetud implantaate jätkub. 

2019.a. soetame tehnoloogia, kus patsiendi enda verest valmistatud preparaatidega saame aktiivselt juhtida-parandada-kiirendada luukoe regeneratsiooni näiteks suurtemahulise eemaldamiste järgselt. Nii avarduvad implantatsioonivõimalused veelgi. 

Kui kaotatud juba rohkem hambaid ning sildproteeside ja/või implantaatide paigaldamiseks pole kas tingimusi või vahendeid, peame mälumisfunktsiooni taastamiseks valmistama suust eemaldatava proteesi ...

Mõlemad nimetatud proteesid kuuluvad eemaldatavate hambaproteeside hulka. Plastmassprotees on (enamasti) ainsaks valikuks täiesti hambutu lõualuu proteesimisel. Sel juhul kannab ta nimetust totaalprotees (ehk lihtsalt "totaal"). Ulatusliku osalise hambutuse korral on aga sageli võimalikud erinevad proteetilised konstruktsioonid.

Osaline- e. plastmass- e. partsiaalprotees e. lihtsalt „partsiaal” on lihtsaim ja odavaim valik. Kahjuks on sellel proteesiliigil väga olulised puudused. Partsiaal nimelt kannab kogu mälumiskoormuse, mis talle langeb, üle pehmele limaskestale, mitte otse lõualuusse nagu see toimub hammaste puhul. Ajapikku taandub lõualuu säilinud hammaste ümbert ja need esmalt nagu "veniksid" pikemaks ja peagi hakkavad  suus liikuma. Viimast soodustab ka see, et partsiaal ei ole sageli kuigi tihedalt suus paigal. Lisaks kaasneb partsiaali kandmisega oluline suuhügieeni halvenemine, kuna ulatuslike plastmasspindade alla peetub ohtralt toiduosakesi, mis on suurepäraseks söötmeks mikroobidele. Kõik haiguslikud protsessid, mis viisid juba tekkinud osalise hambutuse seisu, kiirenevad olulisel määral. Teisisõnu- valides partsiaali- saate õige pea totaali. Kuna partsiaal ei taasta, vaid pigem hävitab, teeme seda tüüpi proteese nii vähe kui võimalik. Pisut kallim, aga oluliselt parem valik on tugibüügelprotees.

Tugibüügelproteesi olulisimaks erinevuseks partsiaalist on metallkarkass, mis koosneb nn.kaarest (bügel- „kaar, sang” saksa k.) ja klambersüsteemist. Viimane kinnitub ja toetub(!) säilinud hammastele, misläbi on võimalik osa mälumiskoormusest kanda edasi lõualuusse. Kuna karkass modelleeritakse mudelile ja valatakse metalli ning on väga täpne, siis on viidud miinimumini kõikvõimalikud ebasobivad loksumised, kiikumised jms. Pigem vastupidi- kuna kogu konstruktsioon on jäik, toimib ta pigem lahastava ja säilinud tugihammaste hoideaparaati säästva abivahendina. Nagu partsiaal halvendab ka tugibüügel hügieeniseisu ent kuna see protees ei ole nii ulatuslik, on kahjustus alati väiksem.

NB!

Eemaldatavate proteeside juures on sõltuvalt situatsioonist võimalik kasutada erinevaid lisatoestust ja -fiksatsiooni võimaldavaid lukke. Küllalt sageli kombineeritakse proteesimisel fikseeritud- (tavaliselt sild koos lukkudega esihammaste piirkonnas) ja eemaldatav protees (tagumiste hammaste asendamiseks). Samuti on võimalik paigaldada lõualuusse implantaate, mis hilisemalt aitavad fikseerida suust eemaldatavat proteesi. 

Ükskõik millises firmas Te oma hambaid ka ei raviks, pettumuste vältimiseks pidage alati meeles, et edukas hambaravi on nagu omale maja ehitamine- alustada tuleb uuringutest (= ilma panoraamröntgenülesvõtet omamata on adekvaatse raviplaani koostamine võimatu) ja projektist st. terviklikust(!) raviplaanist. Meeldib see Teile või mitte, hambaravi on meditsiinivaldkond milles te peate kasvõi natukenegi orienteeruma. Kahjuks peab märkima, et peale hambaravialaste plusside-miinuste mõistmise on ka meditsiini-ärieetilises plaanis Maarjamaal veel arenguruumi. On palju näiteid, kus inimesed  maksavad suuri summasid teostamaks mingit täielikku mõttetust. Neist sagedasim on ravida kuude viisi mõne niisuguse hamba juurekanaleid, kus edasises on kindlasti teada, et see hammas ei hakka kunagi midagi närima ega ka proteesi hoidma. Vastupidi- on  teada, et see hammas teeb suhu jäädes ainult halba- levitades tema peale ladestuvast katust mikroobe ka teistele hammastele ja suurendades nende lagunemise riski! 

Tahaks uskuda, et 90ndad, kui kohati toimus lihtsalt patsientide petmine ja müüdi asjasse pühendamatule "rauda" "kulla" pähe, on nüüdseks lõplikult  unustatud. Küll aga näeme aina rohkem täiesti legaalseid katseid patsiendile meeletu hinnakott pähe tõmmata. Jutt käib tuhandetest eurodest. Minu toolist on läbi käinud tipptase oli hinnapakkumine, mis ületas sama töö eest minu pakutud 6000-ndet  .... 11000 (jah, te nägite õigesti!) euro võrra ehk siis oli 17000! Ja ma ei tööta tasuta!  Lugesin seda hinnapakkumist kui tõelist hambaarsti jõuluimet! 

Niisiis, planeerimise järgselt valmistame ette pinna, kuhu hakkame ehitama = puhastame säilivad ja eemaldame lootusetud hambad. Seejärel  ravime haiged hambad terveks ning paigaldame proteesid- sillad, implantaadid jms.

Mingis muus järjekorras tehtuna võib küll samuti õnneks minna, ...aga võib ka mitte minna! Ja siis uuesti projekteerima hakkamine ja ümber tegemine tuleb ikkagi ainult Teil kinni maksta.

Joomla Template by Joomla51.com